producent

Producent:

Appleton Estate / J. Wray & Nephew Ltd. / Campari

pochodzenie

Pochodzenie:

Jamajka

regulacje

Regulacje:

Authentic Caribbean Rum (ACR)

styl

Styl:

brytyjski, jamajski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single blended rum

cena

Cena:

25

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

traditional column still, small batch pot

starzenie

Starzenie:

> 12 lat w dębie amerykańskim

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

43%

Pretekst

Ten rum ma twarz kobiety. Joy Spence, piastująca zaszczytną funkcję master blendera w Appleton Estate, odpowiada za utrzymanie jakości blendów już istniejących oraz za kreację tych nowych. Zadanie wymagające wybitnych zdolności sensorycznych, dogłębnego zrozumienia procesów chemicznych i artystycznego zacięcia. Ale czy doświadczenie i kompetencje to wystarczające kwalifikacje? To zależy gdzie.


Jamajka to system patriarchalny w najczystszej postaci, kultura macho, stricte genderowe społeczeństwo. Produkcja rumu to męskie zajęcie; transfer wiedzy przebiega z góry ustalonymi kanałami. W takich warunkach przełamanie utrwalonych wzorców kulturowych, przełamanie tradycji - zdarza się nad wyraz rzadko. I wtedy staje się symbolem, ikoną, wzorem do naśladowania ...bo wymaga większej determinacji, wysiłku i poświęcenia. A większego właśnie dlatego, że przekonać trzeba całe rzesze tych jeszcze niewystarczająco przekonanych. Appleton, dziękuję.

Proces

Jamajka to wyspa oceanicznego pochodzenia z żyzną, powulkaniczną glebą; porośnięta bujnym lasem wiecznie zielonym. Appleton korzysta jedynie z własnego, lokalnego surowca, przekształcając go w melasę. Fermentacja trwa półtora dnia. Destylacja odbywa się w instalacjach kolumnowych i w miedzianych alembikach. ‘Dwunastka’ odnosi się do wieku najmłodszego składnika w blendzie, zatem etykietowanie jak z szkockiej. Dojrzewanie przebiega w beczkach z dębu amerykańskiego.

Notka

Kolor mahoniowy. Pięknie pachnie śliwką, pieczonym jabłkiem, konwaliami. W tle bałkańska kawa. W smaku wyczuwalna miedź, granat, grappa. Finisz przebrzmiewa na powrót śliwką, kwaśnym gronem.


Dwunastoletni Appleton to pozycja must-have. Ugruntowana jakość w niedoszacowanej cenie.

Appleton Estate 12 Year Old Rare Blend
Appleton Estate 12 Year Old Rare Blend
Opublikowano ※ 19 czerwca 2020
Postaw mi kawę na buycoffee.to