Producent:
GIE Rhum Réunion
Pochodzenie:
Réunion
Regulacje:
Rhum de la Réunion
Styl:
francuski, rhum traditionnel
Klasyfikacja:
blended traditionalist
Cena:
20 €
Surowiec:
melasa
Destylacja:
column still
Starzenie:
nie
Dodatek cukru:
nie
Domieszki:
nie
Alc/vol:
49%
Dziś na tapetę weźmiemy Rhum Charette z francuskiego terytorium zależnego na prawach departamentu i o wdzięcznie brzmiącej nazwie - Réunion. Ta urokliwa wyspa była niezamieszkana do połowy XVII wieku, kiedy to osiedlili się na niej Francuzi, określając ją naówczas mianem - Île Bourbon.
Zgodnie z porządkiem prawnym epoki, owo zawładnięcie (poprzedzające inkorporację) uzasadniała paremia “rzecz niczyja przypada zawłaszczającemu”. Ducha epoki wyrażało natomiast zalecenie rodem z Księgi Rodzaju, aby “czynić sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28).
Pierwszymi osadnikami byli zatem Europejczycy, lecz do pracy na plantacjach zagonili niewolników z Madagaskaru, Afryki Wschodniej i Indii. Trzcina cukrowa zdominowała uprawy z początkiem XIX wieku, stając się motorem gospodarki i wiodącym towarem eksportowym, kiedy to Francja utraciła kontrolę nad dotychczasowymi producentami cukru (Haiti w 1804 i Mauritiusem w 1814). Tu więc należy doszukiwać się fundamentu tradycji, zgodnie z którą rum na Réunion powstaje z melasy, będącej produktem ubocznym procesu wytwarzania cukru spożywczego.
Wspominam o tym dlatego, że rhum francuskiej proweniencji przyjęło się utożsamiać ze skądinąd dystynktywną kategorią rhum agricole. To na wskroś błędny pogląd, skoro francuskie departamenty zamorskie wytwarzają więcej rumu z melasy (60%) niż z soku z trzciny cukrowej (40%), przy czym Réunion produkuje rumu najwięcej, a do tego w 99.5% z melasy.
Zgoła odmiennie przedstawia się sprawa z labelingiem traditionnel, bynajmniej nierównoznacznym z pospolitym rumem z melasy. Rhum traditionnel musi bowiem spełniać przesłanki zawarte w unijnym rozporządzeniu 2019/787, a konkretnie dotyczące: pochodzenia - surowiec i produkcja wywodzą się z tego samego obszaru, zawartości substancji lotnych > 225 gr/hlAA oraz zakazu dosładzania.
Réunion specjalizuje się w białym rumie, stanowiącym 96% całokształtu produkcji, z czego 80% przypada na Rhum Charette. Za brandem stoi konglomerat GIE Rhum Réunion, który zadebiutował w 1972 i do dziś pozostaje najpopularniejszą marką na wyspie. Produkt eksportowany jest do Francji metropolitalnej (od 2007), gdzie w krótkim czasie uplasował się w ścisłej czołówce wolumenu sprzedaży.
Producent jest na dobrej drodze do ustanowienia siebie marką pierwszego wyboru dla arrangé. Tę specjalność Réunionu może bowiem skomponować każdy; macerując w rumie owoce lub przyprawy. Gotowy preparat serwuje się zwykle jako digestif, czyli po posiłku w celu pobudzeniu trawienia.
Melasa pochodzi z dwóch rodzimych cukrowni (choć mających jednego właściciela, Tereos): Bois Rouge z Saint-André i Gol z Saint-Louis. Fermentacja, utrzymywana w temperaturach 30-35 °C, trwa od 20 do 48 godzin. Destylaty (z column still) dostarczane są przez trzy niezależne destylarnie: Savanna (50%), Rivière-du-mât (42%) oraz Isautier (8%), a następnie butelkowane w mocy 49%. Rhum Charette podlega pod chronione oznaczenie geograficzne Rhum de la Réunion (od 2015), które wraz z dopiskiem rhum traditionnel, gwarantuje brak dodatku cukru.
W aromacie niedojrzała kantalupa, przejrzałe kiwi i morska bryza. W smaku przejrzała pomarańcza, biały pieprz i nieco siano. W finiszu kompot z gruszek i granat.