Producent:
Ron Barceló S.R.L
Pochodzenie:
Dominikana
Regulacje:
Asociación Dominicana de Productores de Ron (ADOPRON), Authentic Caribbean Rum (ACR)
Styl:
hiszpański
Klasyfikacja:
single modernist rum
Cena:
25 €
Surowiec:
syrop z trzciny cukrowej
Destylacja:
continuous five column still
Starzenie:
4-10 lat w beczkach po burbonie
Dodatek cukru:
16 g/L
Domieszki:
niedookreślone
Alc/vol:
38%
Dominikańczycy i Haitańczycy współdzielą jedną wyspę - Hispaniolę, a dzieli ich rasa, kultura, język; wreszcie historyczne doświadczenia i w konsekwencji obecny poziom zamożności.
Dominikański przemysł cukrowniczy nieustannie łaknie rąk do pracy, lecz dniówka w wysokości $2.35 za zebranie półtorej tony trzciny cukrowej jawi się lokalsom niezbyt atrakcyjna. Przywódcy sąsiadujących krajów dochodzą do porozumienia (1952-1986); dominikańskie plantacje zasili tania siła robocza z Haiti. Na polach trzciny cukrowej wyrastają liczne bateye, mimo że warunki bytowe w nich odbiegają od tych oczekiwanych po ziemi obiecanej. Natomiast w roku 1980 powstaje brand Barceló Imperial, którego nazwa wywołuje u mnie pewien dysonans. Nie łapię chyba metaforyczności.
Wzornictwo premium - butelka o szerokim froncie i wąskiej szerokości, z tłoczeniami na szkle i numerem serii. Prezencja internetowa zachowana w ekskluzywnej czerni, a treści? Strona korporacyjna w wersji poprzedniej zawiera generyczny opis procesu produkcji, nie dający wglądu w specyfikę powstawania kolejnych wariantów rumu. W wersji nowszej, rzeczona część została jeszcze bardziej okrojona, zarazem więcej miejsca poświęca się certyfikacji (Carbon Neutral SGS czy Bilan Carbone®). Wszystko ładnie pięknie, ale ja naprawdę lubię wiedzieć (tak z oficjalnego źródła), co konkretnie znajduje się w butelce.
Asociación Dominicana de Productores de Ron (ADOPRON) postuluje, aby surowiec pochodził z Dominikany, tam przechodził fermentację, destylację oraz dojrzewał przynajmniej rok w dębowych beczkach. Regulacje wymagają również, aby numeryczna deklaracja na butelce odzwierciedlała minimalny wiek starzenia trunku ...wobec czego na etykiecie Imperiala zabrakło denuncjatorskich liczb.
Trzcina cukrowa pochodzi z własnych plantacji w prowincji 'San Pedro de Macoris', gdzie wilgotność powietrza oscyluje wokół 90%, a średnia temperatura wynosi 30°C. Wyciśnięty sok z trzciny cukrowej poddaje się 24-godzinnej fermentacji, a następnie podgrzewa aż do uzyskania syropu (a więc zamiast melasy - virgin sugar cane honey), co umożliwia całoroczną produkcję. Destylacja przebiega w pięcio-kolumnowych instalacjach. Blendy dojrzewają od czterech do dziesięciu lat w dębowych beczkach po burbonie z Kentucky. Produkt finalnie dosładzany 16g/l.
Aromaty zdecydowanie słodkie: wanilii, karmelu, białej czekolady, całkiem czarnego banana. Smak tonuje przesłodzony zapach, wysuwając na pierwszy plan pistację i słony karmel. W finiszu sok jabłkowy z nutką korzenną.