producent

Producent:

Gosling Brothers Ltd.

pochodzenie

Pochodzenie:

Bermudy

regulacje

Regulacje:

niedookreślono

styl

Styl:

brytyjski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

blended modernist rum

cena

Cena:

20

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

pot and continuous stills

starzenie

Starzenie:

niedookreślono, beczki po burbonie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

15 g/L

domieszki

Domieszki:

barwnik karmelowy

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Każdy dzieciak wie, że z Trójkątem Bermudzkim jest coś niehalo, wszakże znikają tam bez śladu jachty, statki i samoloty. Sensacyjne doniesienia o niewyjaśnionych zaginięciach między Miami, Puerto Rico i Bermudami pobudzają młodzieńczo ufną wyobraźnię; czyżby na dnie leżała mityczna Atlantyda, a może głębinowe otchłanie zalegają fantastyczne stwory, czy też rejon szczególnie upodobali sobie kosmici? Starszaki szukają wyjaśnienia w nauce; w anomaliach geomagnetycznych, hydratach metanu, Golfsztromie czy wreszcie w błędzie ludzkim. Wreszcie NOAA nie zarejestrowało proporcjonalnie większej częstotliwości tajemniczych zniknięć w tym obszarze.


Kolejną zagadkę odnajdziemy na etykiecie Gosling's Black Seal, a konkretnie tam gdzie czarna foka pyskiem żongluje beczką rumu. Tymczasem ssaki te omijają Bermudy ze względu na wysokie temperatury wody i brak ławic o miękkich ościach. Taka foka preferuje śledzie, dorszowate i bezkręgowce, popijane sporadycznie wodą morską. Wprawdzie i zwierzęta upijają się na miarę swych możliwości, lecz foki z pozyskaniem rumu mogą napotkać jednak pewne trudności.


Gosling Brothers trudni się sprowadzaniem i dystrybucją rumu od 1858 roku. Początkowo trunek sprzedawano bezpośrednio z beczki; z czasem jednak napełniano nim butelki po szampanie, które to uszczelniano czarnym woskiem. Słowny kalambur (czarny lak / foka z ang. black seal) zwizualizowano na etykiecie dopiero lata później. Szampańska butelka ustąpiła miejsca wino podobnej, a klimatyczny wosk zastąpiono nieco praktyczniejszą, choć zdecydowanie mniej zjawiskową, metalową zakrętką. Mimo to, Gosling's na Bermudach nadal uznawany jest za asa eksportowego.

Proces

Zaliczane do Indii Zachodnich (West Indies) Bermudy leżą w strefie wilgotnego klimatu subtropikalnego, na pograniczu klimatu tropikalnego z całorocznym okresem wiosenno-letnim. Gosling's Black Seal stanowi blend karaibskich rumów bliżej niezidentyfikowanych; starzonych w przepalanych beczkach poburbonowych w czasie bliżej nieokreślonym (prawdopodobnie do trzech lat). Sprowadzane rumy na bazie melasy pochodzą z alembików i destylacji kolumnowej. Barwione karmelem i z domieszką cukru - 15 g/l.

Notka

W zapachu słód, miód, rumianek; goździki i pistacjowa baklava. W smaku lekko przypalone ciasto marmurkowe z wiśniami w zalewie oraz skórka pomarańczy obsypana cynamonem. W posmaku imbir i powracające goździki.

Goslings Black Seal
Goslings Black Seal
Opublikowano ※ 27 lutego 2021
Postaw mi kawę na buycoffee.to