producent

Producent:

National Rums of Jamaica Ltd.

pochodzenie

Pochodzenie:

Jamajka

regulacje

Regulacje:

Authentic Caribbean Rum (ACR)

styl

Styl:

brytyjski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single traditional column rum

cena

Cena:

30

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

pot & column blend, Clarendon distilled

starzenie

Starzenie:

mimimum 5 lat w beczkach z amerykańskiego dębu

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Z nazwy Monymusk nawiązuje do niegdysiejszej plantacji trzciny cukrowej, której początki sięgają połowy XVIII wieku, choć brand powstał dopiero w 2006. Rum wytwarzany jest w destylarniach Clarendon i Long Pond, które to należą do National Rums of Jamaica Limited (NRJ), grupy zarządzanej - zgodnie z umową partnerską w ⅓ - przez National Sugar Company (rządową agencję Jamajki), barbadoski West Indies Rum Distillery (aczkolwiek WIRD podlega francuskiemu Maison Ferrand) i gujańską Demerara Distillers Limited (DDL).


Sporo podmiotów i nie całkiem bez przyczyny, bowiem - obrazowo rzecz ujmując - Clarendon to smok, zdolny wytworzyć rocznie trzydzieści milionów litrów rumu. Stąd też zapewne pakiet 27% udziałów w destylarni Clarendon posiada Diageo, zapewniając tym samym ekspresowy zbyt dla 90% produkcji.


Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku, każda cukrownia dysponowała własną destylarnią. Tymczasem na drodze regulacji i przemian własnościowych stopniowo wzmacniał się interwencjonizm państwowy. Co dla jednych ciekawe, a dla innych znamienne, strukturalnym zmianom towarzyszyło zmniejszenie wolumenów produkcyjnych oraz wzrost zadłużenia.


Zdanie większości udziałów na rzecz WIRD i DDL, leżące u podstaw restrukturyzacji z 2006, umożliwiło inwestycje modernizacyjne, ale i przełamało utarty schemat, skoro wzniesiono się ponad hurtowego dostawcę rumu i awansowano na autonomicznego producenta; nawet jeśli Monymusk pożytkuje ułamek produkcji destylarni Clarendon.


CEO Martha Miller uspokaja lub zaklina, że NRJ - mimo 33.3% państwowych udziałów - wcale nie jest podmiotem rządowym, co nakreśla następująco: “[...] we’re viewed as an investment by the government. But we’re not bound by the regulations that bind government entities; we’re bound by regular private sector acts that govern the private sector. [Flexibility] is all subject to the board, and [the government is] one of the board members”.

Proces

Destylarnię Clarendon wzniesiono w 1949 (two double-retort pot stills), a w 2009 dozbrojono w kolumny (four columns still) produkcji ChemDist. Melasa pochodzi w 30% z Jamajki, reszta jest importowana. Lekkie rumy fermentują w kontrolowanych warunkach od 30 do 40 godzin, natomiast ciężkie do miesiąca, naturalnie na wolnym powietrzu. Destyluje się trzysta dni w roku.


Monymusk Classic Gold jest blendem rumów z alembika i kolumn, przy czym nie znamy proporcji, ani właściwych marques. Zawiera też komponenty pochodzące z destylarni Long Pond. Rumy blendowane są po destylacji i rozcieńczane do 70% abv przed złożeniem do beczki.


Wprawdzie brak deklaracji wieku na etykiecie otwiera pole do spekulacji, lecz na stronie internetowej producent wskazuje na minimum pięć lat starzenia. Rum dojrzewa w Innswood; w przepalanych beczkach z amerykańskiego dębu.

Notka

Pachnie pomarańczą i jej skórką, gałką muszkatołową, figami. Aromat gęstnieje niczym żywica. W smaku zielone banany i delikatnie pieprz, krzepnące w słodko-gorzkie i nieco kwaskowate pomelo. Pistajce i morska bryza w finiszu.

Monymusk Plantation Classic Gold
Monymusk Plantation Classic Gold
Opublikowano ※ 6 października 2022
Postaw mi kawę na buycoffee.to