producent

Producent:

Grays Distilling Ltd / Terra Mauricia Ltd

pochodzenie

Pochodzenie:

Mauritius

regulacje

Regulacje:

niedookreślone

styl

Styl:

brytyjski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single traditional column

cena

Cena:

< 20

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

multiple column distillation

starzenie

Starzenie:

1-3 lat we francuskim dębie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Unia Europejska dostrzega, że przedsiębiorstwa mogą wywierać negatywny wpływ na społeczeństwo i środowisko. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) zaleca im przeciwdziałanie negatywnym skutkom takowej działalności …z własnej i nieprzymuszonej woli.


Tymczasem Ministerstwo Finansów Mauritiusa nałożyło na wszystkie zarejestrowane (i rentowne) firmy obowiązkową 2-procentową składkę na rzecz rozwoju społecznego i środowiskowego. Finansowane programy muszą przejść akredytację ze strony Mauritius Revenue Authority (MRA) i dołączane są do zeznań podatkowych.


No nie uwierzycie - wszyscy są zadowoleni: lokalne społeczności, NGOsy, organy państwowe, a nawet same firmy. Można się wprawdzie zżymać, że te ostatnie nie mają wyboru, gdyż opór wpływałby negatywnie na ich reputację. Ponadto w sferze publicznej już nieelegancko powoływać się na friedmanowski ‘greed is good’, zgodnie z którym maksymalizacja zysku jest jedynym celem biznesu. Na pociechę niepocieszonym - inwestycje w CSR przekładają się na zadowolenie klientów i zmniejszają fluktuację pracowników, co długofalowo przekłada się na poprawę wyników finansowych firmy.


Destylarnia Grays należy do konglomeratu Terra Mauricia Ltd, który podziwiam za podejście do tematu sprawozdawczości; materiały są syntetyczne, przejrzyste i estetyczne (przy okazji warto podejrzeć finansowane projekty CSR). To samo tyczy się komunikacji marki, która - we współpracy z WDK Solutions - przeszła udany rebranding (2018); zezygnowano z czarnego tła na korzyść tropikalno-egzotycznych kolorów; na logo obrano pióropusz endemicznej latanii sinolistnej. Brand powstał w 2003 roku, lecz dopiero od niedawna posługuje się claimem '5 Star Rum Single Estate Brand', a dalej 'from field to glass', czyli…

Proces

…wszystkie procesy Maurytyjczycy obsługują sami. Trzcina cukrowa pochodzi z własnych plantacji (16 tyś. hektarów, 12 odmian). Fermentacja 30-godzinna z użyciem własnego szczepu drożdży. Wino z melasy przechodzi przez destylację wielokolumnową; do uzyskania 94% mocy. Czystość destylatu sprawdza się techniką chromatografii gazowej. Blend leżakuje od roku do trzech lat w używanych beczkach z francuskiego dębu (Limousin), w tym po-koniakowych. 30% destylatu trafia jednak do nowych beczek dla uzyskania bardziej złożonych aromatów. Ostateczny efekt to rum i woda; bez filtracji na zimno, dodatku cukru czy barwników.


New Grove jest całkowicie transparentny odnośnie procesu produkcyjnego. Tym bardziej zadziwia, że niektórzy dystrybutorzy, a nawet i recenzenci, podają błędny okres leżakowania (1-15 lat). Konsument ma prawo wiedzieć dokładnie; recenzent docenia źródło z pierwszej ręki; razem uznajmy producenta za wzór.

Notka

W zapachu grappa, liczi, jeżyna; podparte olejkiem waniliowym. W smaku gruszka z orzeszkami piniowymi; imbir i biały pieprz. Posmak między gruszką, kiwi a skórką banana.

New Grove Oak Aged
New Grove Oak Aged
Opublikowano ※ 18 maja 2021
Postaw mi kawę na buycoffee.to