producent

Producent:

Hayman Distillers / Hampden Estate

pochodzenie

Pochodzenie:

Jamajka

regulacje

Regulacje:

Authentic Caribbean Rum (ACR)

styl

Styl:

brytyjski, jamajski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

pure single rum

cena

Cena:

25

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

pot still

starzenie

Starzenie:

< 3 lata w białym dębie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

57%

Pretekst

Gustownie skomponowana etykieta informuje w przejrzysty, bo zwięzły sposób, czego można się spodziewać po zawartości. A więc po kolei: 'Smith & Cross' to jedna z najstarszych brytyjskich gorzelni. W dokach nad Tamizą - 'London' - składowano importowany jamajski rum - 'traditional Jamaica rum'. 'Pure pot still' to wyłączna destylacja w miedzianych alembikach. 'Plummer and Wedderburn' wskazuje na jamajski styl obu składników. '750ml' to dodatkowe 50ml przyjemności w stosunku do standardowej objętości butelki.  'Navy strength, 57%' lekko zwodzi, gdyż gwoli ścisłości 'navy' oznacza 54.5% zawartości alkoholu, natomiast dla 57%  nomenklatura przewiduje określenie 'proof strength'.  Do Królewskiej Marynarki Wojennej nawiązuje barwa etykiety (bajeczny odcień navy blue). Pokuszę się może jeszcze o błyskotliwe spostrzeżenie - złote literki uwydatniają nobliwość produktu.


Hampden to oldskulowa destylarnia o ugruntowanej reputacji. Smith & Cross jest promowany jako rum do miksowania i cieszy się szczególnymi względami w społeczności tiki. Ostatecznie to konsument decyduje o przeznaczeniu, a mi smakuje srogie hogo - solo (i w tym przeświadczeniu na pewno nie jestem odosobniony).

Proces

Rum z melasy powstaje z użyciem lokalnych dzikich drożdży, karmionych dunder'em. Destylacja przeprowadzona jest przez i w Hampden Estate w miedzianych alembikach. Na blend składa się po połowie: ciężko-estrowy Wedderburn oraz średnio-estrowy Plummer. Pierwszy dojrzewa pół roku, drugi od półtora roku do trzech. Oba w beczkach z białego dębu. 

Notka

Aromat ananasa i smażonych bananów. W smaku solidne, choć nieprzytłaczające hogo, grejfrut i marmolada pomarańczowa. W finiszu poziomki.

Smith & Cross
Smith & Cross
Opublikowano ※ 17 lipca 2020
Postaw mi kawę na buycoffee.to