producent

Producent:

Foursquare Rum Distillery

pochodzenie

Pochodzenie:

Barbados & Jamajka

regulacje

Regulacje:

Authentic Caribbean Rum (ACR), CARICOM

styl

Styl:

brytyjski, bajan, jamajski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

blended traditionalist rum

cena

Cena:

30

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

pot still (Hampden, Foursquare), coffey column still (Foursquare)

starzenie

Starzenie:

pot still z Foursquare przez dwa lata, reszta w blendzie niestarza

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

47%

Pretekst

Produktem destylacji jest bezbarwna ciecz. Biały rum definiowany na bazie swojego koloru (a raczej jego braku) nie pozwala rzetelnie ani jednoznacznie wnioskować co do użytego surowca, pochodzenia, sposobu destylacji, okresu dojrzewania, zawartości alkoholu czy smaku.


Przyjęło się zatem, że biały rum leżakuje krótko lub wcale. W efekcie destylat ma agresywny, intensywnie alkoholowy profil, który niemal przygasza nuty smakowe. Przyjęło się, że taki rum dobrze komponuje się w drinkach i koktajlach, a stąd już niedaleko do powszechnego podziału na kategorie sipping i mixing. Rozgraniczenie na dobrą sprawę pozorne, bo rum powinien zachować swoje integralne właściwości i trzymać poziom niezależnie od przeznaczenia.


Twórców rumu Veritas - Foursquare, Hampden, Velier - łączy przynależność do inicjatywy Guardians of Rum, której misją jest zachowanie kulturowej tożsamości na drodze obrony tradycyjnych, rzemieślniczych praktyk. Metodą natomiast dążenie do ustanowienia klasyfikacji czytelnej dla konsumenta i respektowanej przez konkurencję. W tym kontekście rum Veritas (łac. prawda) to swego rodzaju manifest(acja), bo staje w opozycji do szablonowych, mało wyrazistych rumów powstałych z destylacji wielokolumnowej i produkowanych na przemysłową skalę. Veritas nie rzuca konkurencji rękawicy, lecz ją tą rękawicą okłada.

Proces

Veritas to blend składający się z trzech komponentów. Jamajska destylarnia Hampden dostarcza nieleżakowany, alembikowy (double retort pot still) i niskoestrowy (jak na Hampden) rum Owen Wayne Hussey, a barbadoska destylarnia Foursquare - nieleżakowany rum z aparatu Coffeya (Coffey column still) oraz dwuletni alembikowy (pot still). Ostatni z wymienionych nadaje trunkowi lekko słomkowej barwy, naocznie dowodząc zaniechania filtracji.

Natomiast brak dodatków to dla Guardians of Rum sprawa programowa, niemniej jednak warto przytoczyć podśmiechujkę zaczerpniętą wprost z tylnej etykiety; podkreślono tam, że rumu  'nieskalano szlachetnym dosage'.

Notka

Znad kieliszka unoszą się owocowe aromaty - intensywnie melon, z przebłyskami kokosu i ananasa; podbite aromatami mdławymi - bananowym shakiem i cukierkami Werther's Original. W smaku nadal melon i bananowy shake, wzmocnione białym pieprzem. Finisz odsłania całe smakowe światy rozciągające się między melonem i ananasem.

Veritas White
Veritas White
Opublikowano ※ 23 października 2020
Postaw mi kawę na buycoffee.to