producent

Producent:

Bacardi Limited

pochodzenie

Pochodzenie:

Portoryko

regulacje

Regulacje:

Rums of Puerto Rico

styl

Styl:

hiszpański

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single modernist rum

cena

Cena:

30

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

column distillation

starzenie

Starzenie:

> 8 lat w amerykańskim dębie po whiskey

dodatek cukru

Dodatek cukru:

12 g/L

domieszki

Domieszki:

niedookreślone

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Bacardí - najsilniejsza firma rodzinna branży spirytusowej - zarządza batalionem dwustu marek; produkowanych w dwudziestu fabrykach, dystrybuowanych w 170 krajach. Bacardí nawiązało niedawno współpracę z Lonely Whale z zamysłem globalnego wyeliminowania plastikowych słomek jednorazowego użytku. Zadanie karkołomne, zważywszy, że słomkę można uznać za integralną część koktajlu, a sączenie przez nią drinka za rytuał. Choć może to jedynie maniera.


Bacardí posłużyło się własnymi kanałami dystrybucji, aby dotrzeć do barów partnerskich i nakłonić do stosowania licznych alternatyw (ze szkła, metalu, papieru, a nawet słomy czy makaronu) lub rezygnacji z dekorowania koktajli słomką w ogóle. Producent promuje takie rozwiązania zarówno na festiwalach własnych jak i współorganizowanych. Bacardí wystosowało również list do Unicode Consortium, organizacji standaryzującej znaki komputerowe, a także zarządzającej katalogiem emoji, aby ta z kolei zmodyfikowała piktogramy 🥤 oraz 🍹. Postulowano usunięcie digitalizowanej słomki.


Nie w smak to purystom, którzy nie znaleźli w hydrosferze choćby jednej plastikowej-słomki-emoji, a walkę z tymi realnymi uznali za daremną, skoro globalnie stanowią one zaledwie 0.02% plastikowych odpadów. A mi przychodzą na myśl obrazki dryfującej bezładnie "Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci", powierzchnią przewyższającej pięciokrotnie obszar Polski, a w ślad za nią wspomniany już promil plastikowej materii szczelnie wypełniający ogródki i balkony im podobnych malkontentów.


Pozbawione słomek emojis pewnie stracą na czytelności, ale celem inicjatywy jest przykuć uwagę, skłonić do refleksji, uwrażliwić na problematykę wszechobecnej jednorazowości. Oczywiście w teorii, bo w praktyce już samo wywołanie medialnego szumu bez wizerunkowego uszczerbku stanowi nielada wyzwanie.

Proces

Melasa pochodzi w całości od dostawców certyfikowanych przez Bonsucro; głównie z Dominikany. Do fermentacji używa się drożdży pierwotnie wyselekcjonowanych jeszcze za czasów Don Facundo; przynoszących po 20-30 godzinach zacier o 10-12% zawartości alkoholu. Destylarnia w portorykańskim Cataño wypuszcza 100 tysięcy litrów rumu na dobę.


Powstają destylaty dwojakiego rodzaju: aguardiente tęższe w smaku, choć lżejsze w mocy (single continuous distillation in a copper and cast iron column still) oraz wysokoprocentowe redestilado (five separate continuous stainless steel columns). Destylaty transportowane są do Jacksonville na Florydzie, blendowane i poddawane starzeniu w powhiskowych beczkach (głównie po Jack Daniels) z białego dębu. Przed butelkowaniem rum przechodzi proces filtracji (tajemniczy miks trzynastu gatunków drewna tropikalnego i łupiny orzecha kokosowego).


Bacardí 8 Year Old wystartował jako brand w 1995 roku i dopiero niedawno został przemianowany na Bacardí Reserva Ocho. W 2018 roku przypisano go do linii premium, umieszczając po obu flankach Añejo Cuatro i Gran Reserva Diez. Liczba wyrażona po hiszpańsku w nazwie wskazuje na minimalny wiek starzenia. Butelka ósemki zawiera 12 gram cukru.

Notka

Zapach przejrzałej moreli, słodkiej Fanty, limonki; całość podparta zbożową kawą. W smaku rodzynki, słód, mandarynka i podmuch chili. W finiszu współbrzmienie słodu z dębem.

Bacardí Reserva Ocho
Bacardí Reserva Ocho
Opublikowano ※ 31 maja 2021
Postaw mi kawę na buycoffee.to