producent

Producent:

Ron Barceló S.R.L

pochodzenie

Pochodzenie:

Dominikana

regulacje

Regulacje:

Asociación Dominicana de Productores de Ron (ADOPRON), Authentic Caribbean Rum (ACR)

styl

Styl:

hiszpański

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single modernist rum

cena

Cena:

25

surowiec

Surowiec:

syrop z trzciny cukrowej

destylacja

Destylacja:

continuous five column still

starzenie

Starzenie:

4-10 lat w beczkach po burbonie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

16 g/L

domieszki

Domieszki:

niedookreślone

alkohol

Alc/vol:

38%

Pretekst

Dominikańczycy i Haitańczycy współdzielą jedną wyspę - Hispaniolę, a dzieli ich rasa, kultura, język; wreszcie historyczne doświadczenia i w konsekwencji obecny poziom zamożności.


Dominikański przemysł cukrowniczy nieustannie łaknie rąk do pracy, lecz dniówka w wysokości $2.35 za zebranie półtorej tony trzciny cukrowej jawi się lokalsom niezbyt atrakcyjna. Przywódcy sąsiadujących krajów dochodzą do porozumienia (1952-1986); dominikańskie plantacje zasili tania siła robocza z Haiti. Na polach trzciny cukrowej wyrastają liczne bateye, mimo że warunki bytowe w nich odbiegają od tych oczekiwanych po ziemi obiecanej. Natomiast w roku 1980 powstaje brand Barceló Imperial, którego nazwa wywołuje u mnie pewien dysonans. Nie łapię chyba metaforyczności.


Wzornictwo premium - butelka o szerokim froncie i wąskiej szerokości, z tłoczeniami na szkle i numerem serii. Prezencja internetowa zachowana w ekskluzywnej czerni, a treści? Strona korporacyjna w wersji poprzedniej zawiera generyczny opis procesu produkcji, nie dający wglądu w specyfikę powstawania kolejnych wariantów rumu. W wersji nowszej, rzeczona część została jeszcze bardziej okrojona, zarazem więcej miejsca poświęca się certyfikacji (Carbon Neutral SGS czy Bilan Carbone®). Wszystko ładnie pięknie, ale ja naprawdę lubię wiedzieć (tak z oficjalnego źródła), co konkretnie znajduje się w butelce.

Proces

Asociación Dominicana de Productores de Ron (ADOPRON) postuluje, aby surowiec pochodził z Dominikany, tam przechodził fermentację, destylację oraz dojrzewał przynajmniej rok w dębowych beczkach. Regulacje wymagają również, aby numeryczna deklaracja na butelce odzwierciedlała minimalny wiek starzenia trunku ...wobec czego na etykiecie Imperiala zabrakło denuncjatorskich liczb.


Trzcina cukrowa pochodzi z własnych plantacji w prowincji 'San Pedro de Macoris', gdzie wilgotność powietrza oscyluje wokół 90%, a średnia temperatura wynosi 30°C. Wyciśnięty sok z trzciny cukrowej poddaje się 24-godzinnej fermentacji, a następnie podgrzewa aż do uzyskania syropu (a więc zamiast melasy - virgin sugar cane honey), co umożliwia całoroczną produkcję. Destylacja przebiega w pięcio-kolumnowych instalacjach. Blendy dojrzewają od czterech do dziesięciu lat w dębowych beczkach po burbonie z Kentucky. Produkt finalnie dosładzany 16g/l.

Notka

Aromaty zdecydowanie słodkie: wanilii, karmelu, białej czekolady, całkiem czarnego banana. Smak tonuje przesłodzony zapach, wysuwając na pierwszy plan pistację i słony karmel. W finiszu sok jabłkowy z nutką korzenną.

Barceló Imperial
Barceló Imperial
Opublikowano ※ 20 listopada 2020
Postaw mi kawę na buycoffee.to