producent

Producent:

Destilerias Licoreras Unidas S.A. / Diageo

pochodzenie

Pochodzenie:

Wenezuela

regulacje

Regulacje:

DOC Ron de Venezuela

styl

Styl:

hiszpański

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single traditional blended rum

cena

Cena:

35

surowiec

Surowiec:

melasa, syrop z trzciny cukrowej

destylacja

Destylacja:

column continuous stills, copper pot stills with two retort chambers, batch kettle

starzenie

Starzenie:

2-8 lat w beczkach po burbonie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

0-5 g/L

domieszki

Domieszki:

barwnik

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Domy na palach (palafitos) wokół jeziora Maracaibo skojarzyły się Vespucciemu z rodzimą Wenecją; wspomnianą ziemię nazwał zatem Veneziolą (1499). A do jakiej refleksji mogli dojść rdzenni mieszkańcy na widok egzotycznych żeglarzy?


Pomocna okazać się może tutaj relacja Bartolomé de las Casas, pierwszego kapłana wyświęconego w Nowym Świecie, uczestniczącego w egzekucji cacique (czyli przywódcy plemiennego) Hatuey'a (1512). Skrępowanego Arawaka nakłaniano do przyjęcia chrztu, tożsamego z nawróceniem na chrześcijaństwo. Mógłby wówczas ocalić duszę od wiecznej męki ognia piekielnego (gdyż kwestia męki spłonięcia żywcem nie podlegała negocjacji). Skazaniec dopytał jedynie, czy chrześcijanie rzeczywiście trafiają po śmierci do nieba, po czym skonstatował, że nie chce się tam znaleźć z takimi okrutnikami. Stos podpalono.


To punkt zwrotny w życiu Bartolomé de las Casas. Duchowny przeistoczył się w orędownika sprawy indiańskiej, postulując ewangelizację dobrocią i pokorą, bez przymusu i gwałtu. Sprawiedliwy, nawrócony, jednostka. Kościół instytucjonalny, zaaferowany ustanawianiem rządu dusz, jakby przeoczył masową eksterminację autochtonów  (których liczebność zmalała o ⅞ w pół wieku). Tymczasem brand Cacique - swoją 500-tką - uwiecznia okrągłą rocznicę 'odkrycia' Nowego Świata, podczas gdy logotypowy cacique ucieka wzrokiem.


Wytwórnia DUSA ucieleśnia wenezuelski sukces; zainicjowana w 1959 roku w formie kooperacji lokalnych producentów z ówczesnym gigantem Seagram's, przeszła parę przeistoczeń, by ostatecznie zachować swą autonomię w ramach już współczesnego giganta Diageo. Brand Cacique wystartował w 1961 roku i w parę lat zyskał pozycję lidera na krajowym rynku. Osiągnięcie może zaskakiwać, gdyż z tej samej destylarni wywodzi się popularny rum Diplomatico (i cały zastęp innych napojów alkoholowych). Procesem produkcyjnym w DUSA zarządza Tito Cordero, co zaskakuje już mniej.

Proces

Cacique 500 jest blendem, którego receptura owiana jest tajemnicą. Wobec tego nie pozostaje nam nic innego, jak przyjrzeć się metodom stosowanym przez macierzystą destylarnię. DUSA tworzy rum na bazie melasy i syropu z trzciny cukrowej. Odpowiednio 24- i 48-godzinna fermentacja inicjowana jest za pomocą drożdży wyhodowanych jeszcze za czasów Seagram's. Wino przechodzi początkowo przez kolumny, a następnie trafia do alembików z podwójną retortą (cięższe rumy), do batch kettle (rumy pół ciężkie) albo przez dwie komputerowo kontrolowane kolumny do destylacji ciągłej (dla rumów lekkich).


Rum leżakuje w Hacienda Saruro, otoczonej 1200-hektarami plantacji trzciny cukrowej. Wenezuelskie regulacje (DOC Ron de Venezuela) wyznaczają minimalny okres starzenia na dwa lata, przy czym najstarszy komponent Cacique 500 leżakował osiem; reszta składowych mieści się w/w przedziale 🤓. DUSA stosuje beczki poburbonowe oraz niskozmineralizowaną wodę (<200 ppm), pochodzącą z ujęć Parku Terepaima. Testy wykazują śladowe ilości dodatku cukru (0-5 g/l). Można? Można.

Notka

Zapach coli ewidentny, stopniowo ustępujący waniliowej panna cotcie, a następnie intensywnemu aromatowi słodkiego soku z winogron. W smaku mleczna czekolada z wiśniami, kompot śliwkowy. W posmaku kakaowa wata cukrowa.

Cacique 500 Extra Añejo
Cacique 500 Extra Añejo
Opublikowano ※ 28 kwietnia 2021
Postaw mi kawę na buycoffee.to