producent

Producent:

R.L. Seale & Company Ltd

pochodzenie

Pochodzenie:

Barbados

regulacje

Regulacje:

Authentic Caribbean Rum (ACR)

styl

Styl:

brytyjski, bajan

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single traditional blended rum

cena

Cena:

25

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

three-column vacuum still, pot stills

starzenie

Starzenie:

> 5 lat w amerykańskim dębie po whisky

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Barwnie upierzona papuga Ara Macao to symbol Hondurasu, niemniej jednak zagnieździła szeroki pas dorzecza Amazonki. Wyspowo spotkamy ją na Karaibach, a także na etykiecie Doorly's 5 YO. Gatunek nie jest bezpośrednio zagrożony wymarciem, ale stopniowo traci siedliska i często pada ofiarą kłusowników. IUCN wzięło arę pod ochronne skrzydła, natomiast w obronie rzemieślniczego rumu stanęła inicjatywa Guardians of Rum.


Grupie przewodzi Richard Seale, właściciel i Master Distiller w Foursquare, a zatem z destylarni wytwarzającej m.in. serię Doorly's. Wyzywani od rum fascists, sugar police czy virgin monks przedkładają tradycyjne metody produkcyjne nad współczesne, orędują za transparentnością w oznaczaniu wieku starzenia, wreszcie nakłaniają do zachowania czystości destylatu, a więc wolnego od wszelkiej maści dodatków. 

Każdy z nas może wesprzeć tę inicjatywę -  każdorazową decyzją zakupową. Ary potrafią się uczyć i naśladować ludzki głos. Pod warunkiem, że tego właśnie chcą.

Proces

W odróżnieniu od sąsiednich wysp pochodzenia wulkanicznego, Barbados ma budowę wapienną wyrosłą z rafy koralowej, co wpływa na właściwości czerpanej wody. Trzcinę cukrową sprowadzana się głównie z Gujany, a drożdże używane do fermentacji melasy pochodzą z RPA. Sam proces fermentacji jest sterowany komputerowo. Lżejszy rum wywodzi się z trójkolumnowego destylatora próżniowego (three-column vacuum still), cięższy z miedzianego alembika (double retort pot still). Foursquare blenduje swoje destylaty przed starzeniem. Rum dojrzewa minimum pięć lat w beczkach z białego amerykańskiego dębu (w beczkach po Jack Daniels).

Notka

Pachnie soczystą morelą, mandarynką, olejkiem migdałowym. Podkład dębowy, toffi. Mandarynka wraca w smaku dopełniona tabaką. Finisz przebrzmiewa skórką moreli, pestką wiśni.

Doorly's 5 YO
Doorly's 5 YO
Opublikowano ※ 16 października 2020
Postaw mi kawę na buycoffee.to