producent

Producent:

Stock Spirits Group

pochodzenie

Pochodzenie:

Caribbean Islands (?)

regulacje

Regulacje:

brak

styl

Styl:

brytyjski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

blended modernist

cena

Cena:

10

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

multi-column stills

starzenie

Starzenie:

niedookreślone

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

E150a

alkohol

Alc/vol:

37.5%

Pretekst

Etykieta stanowi kluczowe narzędzie marketingowe, bo przyciąga uwagę i komunikuje wartość, dzięki czemu wyróżnia produkt na półce, a więc komponuje owo mityczne pierwsze wrażenie, które wywołać można wszak tylko raz. Choć dla mnie najważniejszy jest wymiar informacyjny, to ogół - i tu niestety przyjdzie mi generalizować - ulega czarowi estetyki. Z perspektywy producenta kluczowa jest zatem funkcja marketingowa, gdyż bezpośrednio wpływa na decyzje zakupowe. 🤓


Warstwę tekstową etykiety Old Pascas Caribbean Rum mógłbym uznać za modelowy przykład zwięzłości: poniżej nazwy brandu następują claimy “finest quality rum i “original recipe”, a dalej kategoria “dark rum” i pod spodem “destilled & aged on Caribbean Islands”. I chociaż “Caribbean Islands” ma aluzyjnie uwierzytelnić “finest quality”, to już “original recipe” przecież niekoniecznie bezwiednie musimy uznawać za atut. Nie mniej jednak produkt reprezentuje najniższą półkę cenową, a ponadto nie stwarza pozorów, co autentycznie doceniam. 🤪


Powściągliwość w aspekcie werbalnym uzupełnia prostota w sferze wizualnej: liście palmowe zdobiące obrzeża ciemnego tła, wyrazista czcionka w odcieniu antycznego złota, wreszcie centralnie ulokowany żółwik kontrastujący z bordowym tłem. Swoją drogą, wraz z redesignem brandu w 2015, producent wykoncypował sobie, że obok reggae i rumu to właśnie żółwie najtrafniej oddają klimat karaibskich plaż.


No tak, skojarzenia zazwyczaj współdzielimy kolektywnie, choć czasem powstają w wyniku subiektywnych interpretacji. Skorzystam więc z okazji i nadmienię, że żółwie mają wątpliwe szczęście współdzielić z nami planetę. A w tym kontekście zastanawia mnie czy wrażliwość na cierpienie zwierząt wykracza poza podziały polityczne, skoro negowanie zmian klimatycznych jak najbardziej koreluje z obraną tożsamością polityczną.

Proces

Caribbean Rum we wcześniejszych odsłonach występował pod nazwą Barbados Dark Rum, a jeszcze wcześniej jako Ron Negro. W obu wspomianych przypadkach ze wskazaniem na produkcję na Barbadosie, czy też szerzej - w Indiach Zachodnich (West Indies). Przy czym największą destylarnią Barbadosu jest West Indies Rum Distillery, działający w głównej mierze jako producent kontraktowy.


Obecnie brakuje choćby i tak lakonicznej wzmianki. Natomiast wiadomo, że doszło do zmian własnościowych: BORCO-Marken-Import, czyli niemiecki twórca marki Old Pascas, wchłonięty został w 2023 przez Stock Spirits Group z siedzibą w Warszawie.


Dodano barwnik karmelowy (E150a), za to badania nie wykazały domieszki cukru. Brak wglądu w pozostałe technikalia. 🙄

Notka

W aromacie nuty ziemiste i nieco słonawe, ponadto limetka i syrop klonowy. Smak zaskakująco wytrawny: gałka muszkatołowa, suszone liście tytoniu i aloes. W posmaku czarna herbata i nieco lukrecja.

Old Pascas Caribbean Dark Rum
Old Pascas Caribbean Dark Rum
Opublikowano ※ 15 lutego 2025
Postaw mi kawę na buycoffee.to