producent

Producent:

Industrias Pampero / Diageo plc

pochodzenie

Pochodzenie:

Wenezuela

regulacje

Regulacje:

DOC Ron de Venezuela

styl

Styl:

hiszpański

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single modernist rum

cena

Cena:

20

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

continuous column still

starzenie

Starzenie:

~ 4 lata w beczkach po burbonie i sherry

dodatek cukru

Dodatek cukru:

12 g/l

domieszki

Domieszki:

barwnik karmelowy (E150a)

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Realizowany przez Cháveza socjalizm XXI wieku, redystrybuujący dochody z sektora naftowego na programy społeczne, zakończył się wraz z jego osobistą porażką w walce z rakiem. Chwilę później rozgorzał kryzys gospodarczy związany z załamaniem cen ropy. Do tego (albo dlatego) amerykańska administracja nałożyła sankcje gospodarcze, a dzieła zniszczenia dopełnił dodruk pieniędzy prowadzący do hiperinflacji. W Wenezueli - posiadającej największe potwierdzone złoża ropy naftowej - panuje obecnie głód. Wojsko kontroluje dystrybucję żywności, a rząd dekretem nakazuje oddelegowanie pracowników przedsiębiorstw publicznych i prywatnych do prac polowych.


Na butelce odciśnięto stylizowaną na wosk pieczęć z logo marki. To kontur jeźdźca na koniu - caballito frenao, czyli okiełznany koń, a na nim dzielny gaucho z argentyńskich pampas (równin) ...przez które ciągnie chłodny wiatr - pampero. Los Llanos to taka wenezuelska pampa i stąd wzięła się nazwa marki 'Pampero'. Natomiast w 1963 roku powstał rum jubileuszowy z okazji 25-lecia powstania destylarni w Ocumare del Tuy i stąd jego nazwa 'Anniversario'. Niespełna trzy dekady później - zamiast jubileuszowej 50-tki - doczekaliśmy się przejęcia Industrias Pampero przez United Distillers (obecnie giganta Diageo plc).

Proces

Wenezuela to piękny (przyrodniczo) kraj, a bazą blendu są rumy z lokalnej melasy. Destylacja przebiega w kolumnach  (continuous column still). Wenezuelskie prawo nakazuje przynajmniej dwuletnie starzenie, tak aby produkt końcowy można było w ogóle nazwać rumem. Pampero dojrzewa w beczkach po burbonie i sherry nieco dłużej, bo cztery lata. Dla nadania pożądanej barwy producent ucieka się do dodania karmelu (E150a). Testy wykazują domieszkę 12 gram cukru przypadającą na litr produktu finalnego.

Notka

W aromacie wyróżniają się przejrzałe banany, pianka marshmallow, daktyle. Smak początkowo pieprzny, wyraźnie skórzany, wyczuwalne goździki. Finisz tabaki i cynamonu.

Pampero Aniversario
Pampero Aniversario
Opublikowano ※ 18 września 2020
Postaw mi kawę na buycoffee.to