producent

Producent:

Spiribam / Groupe Bernard Hayot

pochodzenie

Pochodzenie:

Martynika

regulacje

Regulacje:

AOC Martinique

styl

Styl:

francuski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single traditional column rum, rhum agricole

cena

Cena:

40

surowiec

Surowiec:

sok z trzciny cukrowej

destylacja

Destylacja:

Creole copper columns

starzenie

Starzenie:

4 lata w amerykańskim dębie, częściowo po burbonie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

nie

domieszki

Domieszki:

nie

alkohol

Alc/vol:

43%

Pretekst

Kod kulinarny - kuchnia regionalna czy narodowa - kształtuje tożsamość grupową i komunikuje przynależność. Jeśli konsumenci preferują produkty krajowe, konkurencyjne w wymiarze cenowym i jakościowym z ofertą zagraniczną, wówczas mówimy o patriotyzmie kulinarnym, który wymiernie przekłada się na rodzimy rozwój gospodarczy. Tymczasem nawet uświadomiony konsument miewa trudności z poprawnym odczytaniem rodowodu produktu, głównie wskutek zaawansowanej internacjonalizacji handlu.


Unia Europejska zaprojektowała uniwersalny system certyfikacji produktów (1992), wzorowany na francuskim modelu Appellation d'Origine Contrôlée (AOC), pierwotnie stosowanym do klasyfikacji win (ramy, kontrola, ochrona). Fundamentalną ideę zawarto w pojęciu terroir; ”Terroir is based on a system of interactions between physical and biological environment, and a set of human factors within a space which a human community built during its history with a collective productive knowledge. There are elements of originality and typicality of the product”.


Serwis TasteAtlas umożliwia internautom ocenianie potraw z różnych stron świata. Plebiscyt może niekoniecznie miarodajny w aspekcie kulinarnym, za to pozwala z grubsza wnioskować o popularności kuchni poszczególnych krajów. W zestawieniu przodują Włochy, których dominację odzwierciedla najliczniejsza grupa certyfikowanych produktów. Polska wypada w TasteAtlas całkiem przyzwoicie, lecz nieodparcie niedomaga w sferze długofalowego zabezpieczenia swoich interesów.


Przykładowo Francuzi przedkładają własne oznaczenia (AOC) nad europejskie odpowiedniki, co wcale nie staje na przeszkodzie sukcesywnemu certyfikowaniu wszelkich regionalnych wyrobów. I tak oto zajmują w tej kategorii zasłużoną drugą pozycję w Europie. Za przykład niech posłuży nasz dzisiejszy bohater - rhum agricole rodem z département d'outre-mer, a więc z oddalonej o siedem tysięcy kilometrów od metropolitalnej Francji - Martyniki.


Już za sprawą pisowni, jak również brzmienia - rhum agricole - kojarzy się z językiem francuskim. Podczas gdy rhum to rzeczywiście rum, to stylu francuskiego nie można bezrefleksyjnie utożsamiać z agricole. Dlaczego? Primo, Francja produkuje więcej rumu z melasy niż z soku z trzciny cukrowej. Secundo, mianem agricole oznaczamy wyłącznie wyroby z departamentów zamorskich Francji lub Regionu Autonomicznego Madery. Tertio, bo zwodzą wilczki w owczej skórze. 🐺


Rum na Martynice wytwarzano swego czasu analogicznie jak w innych koloniach, czyli z melasy. Dopiero przemiany gospodarcze, owe nieubłagane obroty koła historii, zrodziły rhum agricole. Oto przyczyny w telegraficznym skrócie: rewolucja haitańska jako katalizator abolicjonizmu, zduszenie dopływu cukru trzcinowego do Europy w konsekwencji blokady kontynentalnej, następnie narodziny buraka cukrowego jako alternatywy oraz liczne optymalizacje procesu produkcyjnego na skutek rewolucji przemysłowej. W rezultacie powyższego destylarnie Antyli Francuskich zaczęły wytwarzać rum ze świeżego soku z trzciny cukrowej i tym samym z pominięciem etapu produkcji cukru.

Proces

Jak już wspomniałem, terroir wynika ze zbiorowego know-how, wspólnego wszystkim podmiotom działającym zgodnie ze specyfikacją na określonym obszarze geograficznym. Tu nie ma żadnych sekretnych składników czy tajnych receptur, bo certyfikacja opiera się na pełnej transparentności.


Na Martynice panują doskonałe warunki klimatyczne, które w połączeniu z wulkaniczną glebą przynoszą obfite plony. Największe uprawy stanowią banany i trzcina cukrowa (obie rośliny nierdzenne). J.M stosuje w głównej mierze odmiany: Roseau (B59.92), Bleue (B 69.566) i Rouge (B64.277). Surowiec zbierany jest na wiosnę i bezzwłocznie wyciskany do postaci soku. Liczy się czas, bo ścięta trzcina traci na zawartości cukru.


Francuskie drożdże piekarnicze inicjują fermentację w otwartych kadziach, trwającą maksymalnie 120 godzin. Destylacja przebiega w tradycyjnych Creole copper columnsSpecyfikacja reguluje wiek VSOP, czyli Very Superior Old Pale, na minimum cztery lata. Rhum J.M VSOP leżakował trzy lata w nowych beczkach z amerykańskiego dębu i kolejny rok w poburbonowych. Finalnie blending i butelkowanie w mocy 43%.

Notka

Intensywny aromat świeżych jabłek. Idyliczna stodoła 🤌 i pistacje. Wreszcie skąpane w słońcu mirabelki - poezja. W smaku brzoskwinia wraz z sokami roślin 😳. Rukola i mleko migdałowe. Pigwa w finiszu.

Rhum J.M Vieux Agricole VSOP
Rhum J.M Vieux Agricole VSOP
Opublikowano ※ 19 marca 2023
Postaw mi kawę na buycoffee.to