producent

Producent:

Licores San Miguel S.A. / CoAzúcar

pochodzenie

Pochodzenie:

Ekwador

regulacje

Regulacje:

niedookreślone

styl

Styl:

hiszpański

klasyfikacja

Klasyfikacja:

single modernist rum

cena

Cena:

25

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

four-column continuous still

starzenie

Starzenie:

7 lat w amerykańskim dębie

dodatek cukru

Dodatek cukru:

niedookreślono

domieszki

Domieszki:

niedookreślono

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Równik (hiszp. Ecuador) dzieli Ziemię na półkulę północną i południową. Francuska Misja Geodezyjna wytyczyła linię (1736), na końcu której - i lata później - postawiono Monumento a la Mitad del Mundo, symboliczny środek świata. Odczyty zgodne ze standardem WGS84 (stosowanym np. w GPS) wskazują jednak, że rzeczywisty równik znajduje się 240 metrów dalej na północ.


Równik dzieli też Ziemię na kraje globalnej Północy i Południa. Ekwador należy do tej drugiej grupy, mimo znacznych złóż ropy naftowej. Zarazem Ekwador jest pierwszym na świecie krajem, traktującym przyrodę jako podmiot konstytucyjnych praw. Jakże odmienna jest to wizja, jak odmienna ekologiczna wrażliwość od leżącej u podstaw filozofii czasów nowożytnych koncepcji Bacona, zgodnie z którą zadaniem człowieka jest przyrodę zdominować. Z Bożego nadania i w imię stałego podnoszenia materialnego dobrobytu ludzi.


Park Narodowy Yasuni to miejsce niepowtarzalnej bioróżnorodności; rezerwat plejstocenu nietknięty wielkim zlodowaceniem, nienaruszony ręką człowieka. A pod nim jedna trzecia krajowych złóż ropy naftowej. Inicjatywa Yasuni ITT Trust Fund zbierała na arenie międzynarodowej środki dla sfinansowania inwestycji w zrównoważony rozwój i energię odnawialną, a rząd Ekwadoru zobowiązał się do rezygnacji z eksploatacji zasobów czarnego złota. I co?


I nic. Biedny kraj Południa może jedynie hipotetycznie odwoływać się do globalnej współodpowiedzialności. Apel o finansową rekompensatę trąci wówczas abstrakcją. Tymczasem tęgie, mainstreamowe głowy sprawę przesądziły: wpuszczając koncerny wydobywcze, zadłużając kraj w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, zalecając wyczekiwania świetlanej przyszłości.

Proces

W Ekwadorze rozróżniamy trzy główne krainy geograficzne: na zachodzie wybrzeże Costa, w centrum górzysto-wulkaniczną Sierrę, a na wschodzie dżunglę Oriente.


Pochodząca z rejonów nadbrzeżnych trzcina cukrowa trafia do cukrowni La Troncal, gdzie zostaje przetworzona w melasę. Baza fermentuje 36 godzin. Czterokolumnowa destylacja przebiega w destylarni Producargo S.A. Productora de Alcoholes, wykupionej niedawno przez CoAzúcar, a wcześniej należącej do Miguela Peña Valle - właściciela marki Ron San Miguel.


Dopiero teraz przechodzimy do właściwego unique selling proposition, a mianowicie do 'Añejamiento Natural en Altura'. Rum jest transportowany i magazynowany na wysokości 2538m npm w beczkach z amerykańskiego dębu (Kentucky). Panująca tam wilgotność (85-95%) i zmienność temperatur wzmaga i przyspiesza procesy starzenia. Ekwadorski Black leżakuje na wyżynach siedem lat.

Notka

Zapach polewy lukrowej z mango, rabarbaru i brązowego cukru. W smaku melon i trochę 🤪 pomidorówka. W finiszu powraca melon, uwypukla się gałka muszkatołowa.

San Miguel Black 7 Extra Añejo
San Miguel Black 7 Extra Añejo
Opublikowano ※ 8 kwietnia 2021
Postaw mi kawę na buycoffee.to