producent

Producent:

Banks DIH Ltd.

pochodzenie

Pochodzenie:

Gujana / Karaiby

regulacje

Regulacje:

niedookreślone

styl

Styl:

brytyjski

klasyfikacja

Klasyfikacja:

blended modernist rum

cena

Cena:

30

surowiec

Surowiec:

melasa

destylacja

Destylacja:

niedookreślone

starzenie

Starzenie:

> 10 lat w beczkach po burbonie i sherry

dodatek cukru

Dodatek cukru:

niedookreślone

domieszki

Domieszki:

niedookreślone

alkohol

Alc/vol:

40%

Pretekst

Duch przedsiębiorczości w Gujanie ma się dobrze i to do tego stopnia, że producent rumów XM - Banks DIH - dopasowuje nazwę firmy do aktualnie prowadzonej działalności. Akronim DIH oznaczał początkowo Demerara Ice House i odnosił się do handlu lodem, takim prawdziwym 🧊 i sprowadzanym szkunerami z Kanady; a współcześnie rozwija się w D’Aguiar’s Industries and Holdings - konglomerat spożywczy z browarem, rozlewnią napojów gazowanych (w tym franczyzą Coca-Coli i Guinessa), fabryką snacków i przekąsek, siecią fast foodów i restauracji oraz flotą dostawczaków. Banks DIH jest też akcjonariuszem większościowym lokalnego banku (Citizens Bank Inc.), a od niedawna dealerem wózków widłowych. Żywy przykład bezustannej zmiany, dzięki której interes wciąż się kręci. 💰


Marka XM, prosperująca od początku XX wieku, opiera się na ekspertyzie rodziny D’Aguiar; trafnych zakupach w hurcie i nadzwyczajnych zdolnościach blenderskich. Tymczasem w tle konsolidowało się konsorcjum Demerara Distillers Limited (DDL), stopniowo dostrzegając w Banks DIH nieco nazbyt silnego konkurenta.


Początek nowego millenium przyniósł pierwszy środek zaradczy w postaci odcięcia rywala od własnych zasobów, wobec czego rumu zabrakło dla sąsiedniego Banks DIH, ale najwyraźniej już nie dla m.in. Diageo czy Allied Distillers. Środek zaradczy numer dwa ma charakter patentowy; skoro Banks DIH nie używa już gujańskiego rumu to nie ma też prawa posługiwać się oznaczeniem geograficznym Demerara, które to w odniesieniu do cukru, melasy i rumu przysługuje wyłącznie DDL.

Proces

Na etykiecie zastąpiono Demerara określeniem finest Caribbean, za którym kryją się głównie komponenty z Trynidadu i Barbadosu. XM interpretuje się jako eXtra Mature, przy czym wariant royal oznacza blend z gwarantowanym dziesięcioletnim stażem leżakowania; starzony w beczkach po burbonie. Rum po zblendowaniu trafił jeszcze na pół roku do beczek po sherry. Banks DIH posiada własną rozlewnię, w której funkcję master blendera pełni Robert Sugdeo.


Prezencja produktu nie wskazuje na segment premium, choć przyznaję - po obejrzeniu starszych reklam Banks DIH - obecny design stanowi znaczny postęp. W pracach nad identyfikacją wizualną proszę jednak nie ustawać!

Notka

Aromaty przejrzałego banana, brązowego cukru i mlecznej czekolady przeplatają się z zapachem skórzanym. Ponadto pomarańcze i goździki. W smaku wybija się trio: kandyzowane skórki pomarańczy, imbir i Kirsch. Finisz wybrzmiewa ciemnym kakao z listkiem mięty.

XM Royal 10 years
XM Royal 10 years
Opublikowano ※ 11 czerwca 2021
Postaw mi kawę na buycoffee.to